(0 toodet) 0,00 €

Teie ostukorvis ei ole tooteid.

VÄÄRISKIVID

gems

Läbi aegade on vääriskivid erinevate rahvaste müütides ja legendides mitmesuguseid rolle mänginud. Vääriskivid esinevad kõikides vikerkaarevärvides ja neid leidub erinevates maailma osades.
Enamus vääriskive ei ole lihvimata olekus eriti kaunid. Nad võivad välja näha nagu tavalised kivid, aga pärast kvaliteetset lõikamist, lihvimist ja poleerimist tuleb esile kogu nende värv ja sära.

Vääriskivi on mineraal või kivim - näiteks teemant on peamiselt süsinikust (C) koosnev mineraal.  Paljud vääriskivid on jaotatud kristallide süsteemi alusel, sest nad on kristallid.

Vääriskivid jagunevad mitmesugusteks variantideks, liikideks ja gruppideks. Samuti iseloomustab vääriskive nende dispersioon, kõvadus, erikaal, sära, refraktsioon, murdepind ja lõhevus. Vääriskivi defekte nimetatakse inklusioonideks.
Gemmoloogias ei ole miski lihtne ja sirgjooneline. Vääriskivide liigitamiseks ei ole ühte konkreetset viisi, vaid mitu, igaüks neist erineva eesmärgiga.

 

Vääriskivid ja poolvääriskivid
Eristatakse vääriskive ja poolvääriskive.

Mõisted ‘’vääriskivi’’ ja ‘’poolvääriskivi’’ põhinevad vanadel lääne traditsioonidel.
Tänapäeval peetakse kõiki vääriskive ''väärtuslikeks'', kuna nad on kõik haruldased ja nende kogus on piiratud.
Siiski on inimeste meeltes peamised vääriskivid järgmised:

    • Teemant
    • Rubiin
    • Safiir
    • Smaragd

Kõiki teisi kive peetakse poolvääriskivideks.


Mida peaksite vääriskivide kohta teadmagemstone2
Vääriskivid võivad olla looduslikud, sünteetilised ja imitatsioonid ning erineva kuju, värvi ja suurusega. 
Järgnevalt pakume kokkuvõtlikku juhendit, mis aitab teil erinevaid vääriskive paremini tundma õppida.

Looduslikud vääriskivid
Looduslikud vääriskivid on tekkinud loomulikul teel ilma inimese sekkumiseta. Looduslikke vääriskive leidub sügaval maapõues, jõesängides, kaljudes ja teistes paikades. Selleks ajaks, kui looduslikud vääriskivid müügile jõuavad, on neid lõigatud ja lihvitud, aga mitte mingil muul viisil täiustatud või muudetud.

Töödeldud looduslikud vääriskivid
On vääriskive, mida ilma töötlemiseta isegi olemas ei oleks. 
Peamised looduslikud vääriskivid vajavad töötlemist, et nende välimus paraneks. 
Kuumus ja kiiritus aitavad kivi värvi muuta ja rikastada.
Kemikaalide ja kuumutamisega saab vääriskivi välise kihi värvust tugevamaks muuta. Kui kivis on mõrad, siis nende täitmiseks kasutatakse vahasid ja õlisid. Töötlemata vääriskivid on hea valik juhul, kui teate, mida ostate ja maksate kivide tegelikule kvaliteedile vastava hinna.
Töötlemata looduslikud vääriskivid on tavaliselt kallimad kui töödeldud kivid. Kas see tähendab, et töötlemata vääriskivid on ilusamad? SUGUGI MITTE! Enamusel juhtudest muudab kuumutamine vääriskivi ilusamaks; kuumutamata kivi on kallim lihtsalt seetõttu, et ta on haruldasem!

Sünteetilised vääriskivid
Sünteetilisi vääriskive nimetatakse ka laboris valmistatud vääriskivideks ja nad on peaaegu igas mõttes looduslike kividega identsed. 

Mõlemat tüüpi kividel on sama kristallstruktuur, refraktiivne indeks, erikaal, keemiline koostis, värvitoonid ja muud omadused. 
Ainus erinevus ongi fakt, et sünteetilised kivid on laboratooriumis ‘'kasvatatud’’. 
Sünteetilisi vääriskive on valmistatud juba pikka aega. 
Kuidas siis laboris valmistatud ja looduslikel vääriskividel vahet teha? Teie ei saagi neid eristada, aga akrediteeritud gemmoloogialaborid suudavad teha kindlaks, kas vääriskivi on pärit laboratooriumist või on looduslik. Sünteetilist kivi võimaldavad looduslikust eristada vaid mõned väga väikesed sisemised omadused.
Laboris valmistatud vääriskivid on hinnalt soodsamad kui looduslikud kivid, aga nende loomiseks kulub ka palju energiat ja seega ei ole nad erinevalt imitatsioonidest sugugi odavad. Laboris valmistatud vääriskivid on sama ehtsad kui looduslikud kivid.

Võltsvääriskivid
Võltsvääriskivid imiteerivad peamiselt loodusliku kivi värvi või välimust. Võltsvääriskivid võivad olla inimese poolt valmistatud, looduslikud või mõnel juhul kombinatsioon mõlemast.
Näiteks on tsirkoon ja sünteetiline moissaniit võltsteemandid ning sinine klaasitükk võib olla safiiri imitatsioon.
Siin on üks oluline nõuanne: võltsvääriskivide väärtus ei pääse isegi ligilähedale nendele kividele, mida nad imiteerivad. 

© E-Jewels 2020 | Lumav Commerce