(0 toodet) 0,00 €

Teie ostukorvis ei ole tooteid.

Smaragd

(Mai sünnikivi)emerald_gemstones

Smaragde on kasutatud juba tuhandeid aastaid ning nende avastamise kohta ei ole just väga palju infot. Egiptlased olevat olnud ühed esimesed, kes hakkasid smaragde kaevandama. Arvatakse, et Kleopatra kaevandused ülem-Egiptuses Aswanist idas töötasid juba aastal 2000 eKr. Veelgi hämmastavam on fakt, et smaragdid arvatakse olevat esimesed vääriskivid, millega Babüloonia turgudel umbes aastal 4000 eKr. kauplema hakati.

Usuti, et smaragdid aitavad tulevikku näha ja surematust saavutada.
Smaragdile omistatakse ka loovust, selget mõtlemist ja tervist parandavaid ning armastust ja õnne toovaid omadusi.
Smaragd on külluse, surematu lootuse, kevade saabumise, taassünni ja viljakuse sümbol.
Samuti seostatakse smaragdiga intelligentsust, armastust ja väljendusrikkust.
Smaragd on tuntud pulma-aastapäeva kivina ning seda kingitakse 25., 35. ja 55. abieluaasta puhul.

Smaragd kuulub mineraal berülli perekonda, mis on üks levinumaid mineraale. Berüll on mineraal, mis sisaldab berülliumit, mis on vajalik smaragdi imeliste värvitoonide loomiseks. Smaragdid mitte ainult ei koosne berüllist, vaid sisaldavad ka mõningaid jälgmineraale nagu vanaadium ja kroom. Olenevalt nende elementide kogusest võib smaragdi värvus varieeruda helerohelisest kuni väga sügava tumeroheliseni, samuti võib taustal esineda erinevaid toone nagu sinine, kollane, hall või pruun.  Mida tumedamat ja intensiivsemat rohelist tooni smaragd on, seda väärtuslikum ja ka haruldasem ta on.

Peaaegu kõikidel smaragdidel on silmaga nähtavad inklusioonid; enamasti on tegemist mõrade ja vedelike inklusioonidega. Õliga täidetud mõra võib parandada kivi värvi ja üldist välimust. Tänapäeval töödeldakse peaaegu kõiki looduslikke smaragde õliga, et parandada nende värvi ja kõrvaldada nähtavaid vigu. Õli kasutamine mõrade täitmiseks ja kivi kaitsmiseks täkete eest on juveelitööstuses aktsepteeritud tava.
Kuna läbipaistvuse parandamiseks täidetakse smaragdide mõrad tavaliselt õliga või muul viisil, tuleb neid vääriskive nende rabeduse tõttu väga õrnalt käsitleda. Vältige järske temperatuuri kõikumisi ning ultraheliga, auruga või kemikaalidega puhastamist, kuna see võib põhjustada smaragdi purunemise või täiteõli hajumise.

Smaragde leidub ja neid kaevandatakse paljudes riikides, sealhulgas Madagaskaris, Kolumbias, Afganistanis, Venemaal, Brasiilias ja Sambias.

Huvitav fakt:
Kuna läbipaistev smaragd on äärmiselt haruldane, on smaragdi puhul inklusioonid lubatud. Need inklusioonid on nagu sõrmejäljed, mis igat kivi teistest eristavad. Smaragdi inklusioonide kohta öeldakse ka ‘jardin’’ (prantsuse keeles ‘’aed’’).