(0 toodet) 0,00 €

Teie ostukorvis ei ole tooteid.

Värv

Colour - Värv

Kolmas "C" tähistab teemandi värvi. Teemandid võivad olla kõikides spektrivärvides, ent kõige levinumad toonid on väga hele kollane, pruun või hall.
Sajandeid peeti kõige täiuslikumaks värvitut teemanti – sellisel juhul peetakse silmas värvi täielikku puudumist teemandist.
Teemandi värvi hinnatakse rahvusvahelise värviskaala järgi alates D-st kuni Z-ni, kus D tähendab kõige värvitumat ja Z kõige kollakamat teemanti.
Vahemikus D kuni H märkab treenimata silm väga vähe erinevusi ning seetõttu on veidi madalama värviklassi teemant sageli parem vaste rahale, sest ta ei paista oluliselt teistsugune välja. Lisaks on värvi palju raskem tuvastada pärast teemandi ehtesse paigutamist ja keskkonnas, kus on teisi värve (erinevalt üleni valgest taustast, mida värvi määramisel kasutatakse).
Näiteks H-klassi teemant võib paista sama värvitu kui D-klassi teemant, kui ta on sõrmuses ja tavalise valguse käes, eriti kui kahte sõrmust kõrvutiasetatuna võrrelda.

Allolevas tabelis on teemandi värviklassid koos definitsioonide ja selgitustega.

D

Erakordselt valge + D, E ja F värvi teemantide värvi erinevust suudab tuvastada ainult vääriskivide asjatundja, võrreldes kõrvutiasetatud kive. Kuna D-F teemantidel on väga vähe värvust, kasutatakse neid peamiselt valgest metallist ehetes. Põhjuseks on see, et kollane/punane kuld võib teemanti värvi peegeldada, mistõttu ei saavutata muljet värvitust teemandist.

E

Erakordselt valge

F

Haruldaselt valge +

G

Haruldaselt valge Kui soovite parima väärtusega kive, mis palja silmaga vaadates värvitud tunduksid, valige teemant värviga G-J. Üle 1-karaadiste teemantide puhul valida värv G-H ja väiksemate teemantide puhul I-J. Pärast ehtesse paigutamist näevad need teemandid välja täpselt nagu kõrgema värviklassiga teemandid.

H

Valge

I-J

Kergelt toonitud valge

K-L

Toonitud valge Alates K-klassist on teemandid rohkem kollakama tooniga, mis on ka palja silmaga kergemini tuvastatav. Samas on need teemandid paljude klientide arvates kollasest kullast ehetes väga ilusad ja seetõttu väärtuslikud. Teised jälle leiavad, et värvi on liiga palju. PS: Hea lõikega K-L värvi teemant paistab enamasti värvituna. Kerge tooniga teemantide ilu taga on seega kvaliteetne lõige.

M-Z

Värviline M-Z värvi teemandid on tõusvalt kollakat tooni, samas ei ole nende värvitoon piisaval tugev, et olla ‘’trendikalt’’ kollased.

Kui soovite teemanti, mis paistaks palja silmaga vaadates valgena, soovitame valida värvitoonide vahemikust G-J.
Kuna suure teemandi puhul on värvi lihtsam tuvastada, soovitame üle 1-karaadise teemandi valida värvitoonis G-H. Alla 1-karaadise teemandi puhul on kõige mõistlikumaks valikuks I-J klassi teemant.
Pärast ehtesse paigutamist näevad selle klassi teemandid välja täpselt nagu kõrgema klassi omad. Värvi asemel investeerige parem lõikesse – ilusa läike seisukohalt on see kõige olulisem tegur.

D

E

F

G

H

I

J

K-M

N-Z

Värvitu (Colourless)

Peaaegu värvitu (Near-Colourless)

Märgatav värv (Noticable Colour)

Väiksel osal teemantidest on fluorestsents.
Fluorestsents on loomulik nähtus, mille tõttu mõned teemandid ultraviolettkiirguse all helendavad.
Laboratooriumites kasutatakse fluorestsentsi kontrollimiseks spetsiaalseid ultraviolettlampe, aga ka päike on ultraviolettkiirguse allikas, seega reageerivad sellised teemandid nii päevavalgusele kui ka kunstlikule ultraviolettkiirgusele (ööklubides).

Enamasti on fluorestsents sinine, kuid on olemas ka kollane ja oranž fluorestsents. Oranž fluorestsents on väga haruldane ja sellised teemandid ostetakse kollektsionääride poolt kiiresti ära.
Fluorestsentsiga teemandiga on tavaliselt kaasas värvi kirjeldus, näiteks “Kergelt sinine” või “Keskmine oranž”. Kui värvi kirjeldust ei ole, on tegemist sinise fluorestsentsiga.
Sinise fluorestsentsiga teemant paistab sageli kõrgemasse värviklassi kuuluvana, kui ta tegelikult on. See on hea. Näiteks võib fluorestsentsiga J värvi teemant näida nagu H või I värvi teemant. Sellisel juhul on fluorestsents boonuseks.

Fluorestsents märgitakse teemandi kirjeldusse järgmiselt:
Nil/None/Negligible - kui teemant ultraviolettvalgusele ei reageeri või reaktsioon on kerge, keskmine, tugev ja väga tugev.

Fluorestsentsi mõju teemandi välimusele on tavaliselt väga väike või puudub üldse.

GIA (Ameerika Gemmoloogia Instituudi) poolt läbiviidud uuringud näitavad, et suurema osa teemantide välimust fluorestsents märgatavalt ei mõjuta. GIA Fluorescence Study andmetel ei suuda tavainimene teha vahet fluorestsentsiga ja ilma fluorestsentsita teemandi vahel.

Nil / None / Negligible

Slight

Medium

Strong

Very strong

 


Mõned teemandid reageerivad UV-valgusele (must valgus) erinevas astmes fluorestsentsiga vahemikus "puudub", "kerge", "keskmine",  "tugev" või "väga tugev".